renaissancemusik.dk



LINKS

FESTIVALER
Copenhagen Renaissance Music Festival: http://renaissancemusik.dk/festival
NoMeMus - Söderköpings Gästabud (se): www.nomemus.se
Stockholm Early Music Festival (se): http://www.semf.se
BRQ Vantaa Music Festival (fi): http://www.brq.fi/

FORENINGER & NETVÆRK
TMDK - Foreningen For Tidlig Musik i Danmark (dk): http://tidligmusik.dk
FFTM - Föreningen för Tidig Musik (se): http://www.tidigmusik.com
NORDEM - Nordic Early Music Federation: http://www.nordem.org
Nordic Network for Early Opera: http://earlyopera.org
REMA - European Early Music Network: http://www.rema-eemn.net

INSTRUMENTER
Erik Kristiansen, cembalobygger: http://www.cembalo.dk
Rasmus Manley, cembalobygger: http://rasmusmanley.dk/
Susanne Kiessling, violinbygger: http://www.kiessling.dk
Ture Bergstrøm, instrumentbygger: http://www.bergstrom.dk

KOMPONISTER
> Renaissance Music Composers

KONCERTER
> Koncertkalender Danmark

KURSER & UDDANNELSER
Det Kgl. Danske Musikkonservatorium: www.dkdm.dk
Italian Renaissance Music Week, Lago Como: www.renaissancemusik.dk/bugiallo
Oliver Hirsh - kurser: www.music-newborn.dk
Renaissancemusikugen i Ejstrupholm: www.renaissancemusikuge.dk
R.I.C.C. - Aftenskolen for Tidlig Musik, København: http://www.ricc.dk
Ringve International Summer Course in Early Music, Norge: www.olavsfestdagene.no

LEGATER & STØTTEORDNINGER
Kunststyrelsen: http://www.kunst.dk

MUSEER
Musikmuseet: www.natmus.dk

NODER - FORLAG
A-R Editions (us): http://www.areditions.com
Arnaldo Forni Editore (it): https://www.fornieditore.com
Breitkopf & Härtel (de): http://www.breitkopf.de
Bärenreiter - http://www.baerenreiter.com
Capella Hafniensis Editions (dk) http://www.capellahafniensis.dk
Carus-Verlag (de): http://www.carus-verlag.com
Celeste Fiori: http://www.philomela.net
Dan Fog Musikantikvariat (dk): http://www.antikvar.dk/dan-fog
Edizioni Suvini Zerboni (it): http://www.esz.it
Fuzeau (fr): http://www.fuzeau.com
Green Man Press (uk): http://www.greenmanpress-music.co.uk
Kings Music (uk): http://www.kings-music.co.uk
Libreria Musicale Italiana (it): http://www.lim.it
L'Oiseau-Lyre (fr): http://www.oiseaulyre.com
London Pro Musica (uk): http://www.londonpromusica.com
Olschki Editions (it): http://www.olschki.it
Prima la Musica (uk): http://www.primalamusica.com
S.P.E.S. - Studio per Edizioni Scelte (it): http://www.spes-editore.com
Ut Orpheus Edizioni (it): http://www.utorpheus.com

NODER - ONLINE
Cantigas de Martin Codax: http://www.cervantesvirtual.com ...
Cantigas de Santa Maria: http://www.pbm.com/%7Elindahl/cantigas/
Chansons d'Amour - The Copenhagen Chansonnier: http://www.kb.dk ...
Coppini Edition: http://www.jpj.dk/coppini.htm
ChoralWiki: http://www.cpdl.org
Codex Manesse: http://digi.ub.uni-heidelberg.de ...
Det Kongelige Bibliotek: http://www.kb.dk
Digital Image Archive of Medieval Music (DIAMM): http://www.diamm.ac.uk
Llibre Vermell de Montserrat: http://www.lluisvives.com ...
Mogens Pedersøn: Pratum spirituale: http://www.kb.dk/elib/noder/pratum
Piae Cantiones: http://www.spielleut.de/facs_piae_cantiones.htm
Selden Carol Book: http://image.ox.ac.uk
Spielleut - facsimiles: http://www.spielleut.de/facsimile.htm
Werner Icking Music Archive: http://icking-music-archive.org

OPERA
Confidencen - Ulriksdals Slottsteater (se): http://www.solna.se ...
Drottningholms Slottsteater (se): http://www.dtm.se
Nordic Network for Early Opera: http://earlyopera.org

PLADER & CD's
Alpha Productions (fr): http://www.alpha-prod.com
Helikon Records (dk): http://www.helikonrecords.dk
Presto Classical (uk): http://www.prestoclassical.co.uk
Stradivarius (it): http://www.stradivarius.it
Tactus (it): http://www.tactus.it

TIDSSKRIFTER
Concerto (de): http://www.concerto-verlag.de
Custos (dk) http://www.tidligmusik.dk
Early Music (uk): http://em.oxfordjournals.org
Early Music Today (uk): http://www.rhinegold.co.uk/magazines/em
Early Music America (us): http://earlymusic.org
Tidig Musik (se): http://www.tidigmusik.com

ØVRIGE RESURSER
Katrine Nordlands Introduktion til Middelalder- og Renæssancemusik: http://www.katrinenordland.dk
Peter van Tours Ligatur Trainer: http://test.tidigmusik.com/files/ligatures.swf
Renaissancemusik.de (de): http://renaissancemusik.de
Renaissancemusic.org (de): http://renaissancemusic.org
Spielleut (de): http://www.spielleut.de
Tidligmusikk.no (no): http://tidligmusikk.no


send info til: info@renaissancemusik.dk
opdateret 7. jan 2014