KONCERTER

SØNDAG 12. OKTOBER KL. 19.30
Det Kgl. Danske Musikkonservatorium, Rosenørns Allé 22, Frederiksberg
Ensemble Faenza (fr)
Marco Horvat, sang, lut, theorbe, Olga Pitarch, sang, Bruno Helstroffer, theorbe og renaissanceguitar.
PROGRAM: "Il Giardino di Giulio Caccini" - musik af Giulio Caccini, Francesca Caccini, Guglielmo Miniscalchi, Girolamo Kapsberger, Carlo Milanuzii, Radesca di Foggia og Giulio San Pietro de’ Negri.
BILLETTER: a 150 dkk/100 (stud.) i døren, samt via BILLETnet på posthuse.
Arrangeret i samarbejde med Det Kgl. Danske Musikkonservatorium

Koncerten sendes direkte af DR i P2-Koncerten. Koncerten kan efterfølgende høres på dr.dk/p2. P2-Koncerten sender hver aften de bedste klassisk koncert-oplevelser fra Danmark og hele verden.
FREDAG 17. OKTOBER KL. 15.00
Det Kgl. Danske Musikkonservatorium, Rosenørns Allé 22, Frederiksberg
Masterclass koncert
Deltagende sangere og musikere i masterclassen med Marco Horvat og Deda Cristina Colonna præsenterer deres arbejde under den forgangne uge.
Læs mere om masterclassen her.
PROGRAM: Uddrag fra Caccinis opera Euridice m.v.
Gratis adgang.
Arrangeret i samarbejde med Det Kgl. Danske Musikkonservatorium

SØNDAG 19. OKTOBER KL. 20.00
Literaturhaus, Møllegade 7, København N
Elisabeth Holmertz (se/no) - sopran & Fredrik Bock (se) - theorbe
PROGRAM: Barbara Strozzi, Stefano Landi, Francesca Caccini, Girolamo Kapsberger, Tarquinio Merula.
BILLETTER: 100 dkk / 80 (stud.)
TORSDAG 23. OKTOBER KL. 20.00
Garnisons Kirke, Sankt Annæ Plads 4, København
Christopher Stembridge (uk) - orgel
PROGRAM: Musik af Gabrieli, Frescobaldi, Cavazzoni, Byrd, Blitheman, Bull, Scheidemann,
m.fl.
Gratis adgang.
Arrangeret i samarbejde med Garnisons Kirke
FREDAG 24. OKTOBER KL. 17.00
Frederiksberg Kirke, Pile Allé 1, Frederiksberg
Ferrara Lute Duo (se)
Dohyo Sol & Magnus Andersson, theorbe og lut.
PROGRAM: Musik af Robinson, Johnson, di Lasso, Dowland, Terzi, Lawes, Piccinini og Phalese.
Gratis adgang.
Arrangeret i samarbejde med Frederiksberg Kirke
LØRDAG 25. OKTOBER KL. 18.00 - 23.30
Unitarernes Hus, Dag Hammarskjølds Allé 30, København Ø
CEMBALO MARATHON
Christopher Stembridge (uk) • Janice Santos (de) •
Anders Danman (se) • Lars Colding Wolf (dk)
PROGRAM: En musikalsk rejse over det europæiske kontinent med cembaloet i centrum. Musik fra Napoli, Italien, Spanien, Flandern, Holland, England mv.
BILLETTER: 150 dkk / 100 (stud.)
LÆS MERE HER
SØNDAG 26. OKTOBER KL. 20.00
Garnisonskirken, Sankt Annæ Plads 4, København
Ars Nova Copenhagen (dk)
Dirigent: Paul Hillier
PROGRAM: Madrigaler og motetter af Gesualdo, Stravinsky og Franke.
BILLETTER: 150 dkk / 100 (stud.)

Koncerten sendes direkte af DR i P2-Koncerten. Koncerten kan efterfølgende høres på dr.dk/p2. P2-Koncerten sender hver aften de bedtse klassisk koncert-oplevelser fra Danmark og hele verden.
TIRSDAG 28. OKTOBER KL. 20.00
Københavns Universitsbibliotek, Fiolstræde 1, København K
Musica Ficta (dk)
Malene Nordtorp, Ann-Christine Wesser-Ingels, sopraner, Rie Koch, mezzosopran, Fredrik Bock, lut, Hanna Loftsdottìr, gambe. Præsentation: Bo Holten.
PROGRAM: Le Donne di Ferrara - madrigaler af Claudio Monteverdi, Carlo Gesualdo, Luzzasco Luzzaschi, Giaches de Wert og Luca Marenzio.
BILLETTER: 100 dkk / 80 (stud.)
ONSDAG 29. OKTOBER KL. 20.00
Literaturhaus, Møllegade 7, København N
Passo e Mezzo (de)
Laura Frey, gambe, Janice Santos, cembalo, drejelire, orgel, Frank Bockius, slagtøj, Rainer Luckhardt, lut, renaissanceguitar
PROGRAM: Cervantes - O dulce y triste memoria - en musikalsk eventyrrejse i Miguel Cervantes fodspor gennem Spanien, Italien og Nordafrika.
BILLETTER: 100 dkk / 80 (stud.)
TORSDAG 30. OKTOBER KL. 20.00
Blågårds Kirke, København N
Laude Novella (se)
Ute Goedecke, sang, gotisk harpe, blokfløjte, Per Mattsson, viola da braccio, lira da braccio, Dohyo Sol, lut.
PROGRAM: "O tempo bono" - musik fra den italienske og napolitanske renaissance
BILLETTER: 100 dkk / 80 (stud.)
Arrangeret i samarbejde med Literaturhaus og Center For Historisk Musik
FREDAG 31. OKTOBER KL. 17.00
Frederiksberg Kirke, Pile Allé 1, Frederiksberg
Det Var Tidligt (dk)
Katrine Skovmand-Larsen, sopran, Charlotte van Führen, alt, Rasmus Rysgaard, tenor, Mads Djernes, baryton og orgel, Toke Koldborg Jensen, bas.
PROGRAM: Vokalmusik af Victoria, Ockeghem, Desprez, Morley, Gibbons, Bouzignac, Gesualdo, Monteverdi og Pedersøn.
Gratis adgang.
Arrangeret i samarbejde med Frederiksberg Kirke
LØRDAG 1. NOVEMBER KL. 20.00
Kunstindustrimuseets Festsal, Bredgade
68, København K
Micrologus (it)
Patrizia Bovi, sang, harpe, Goffredo Degli Esposti, fløjte, bombarde, sækkepibe, Gabriele Russo, fidel, rebec, lire, Mauro Borgioni, kontratenor, bas, Leah Stutttard, harpe, Luigi Germini, basun, Gabriele Miracle, tamburin, dulcimer, naqqara
Mauro Morini, basun, træktrompet, Simone Sorini, tenor, lut, Stefano Vezzani, skalmeje
PROGRAM: "Viva Viva re Ferrando" - Napoli Aragonese - musik fra hoffet i Napoli i 1400-tallet
BILLETTER: 150 dkk / 100 (stud.)
Arrangeret i samarbejde med Det Italienske Kulturinstitut

Koncerten optages af DR og udsendes den 4. nov. i P2 Koncerten. Koncerten kan efterfølgende høres på dr.dk/p2. P2-Koncerten sender hver aften de bedste klassisk koncert-oplevelser fra Danmark og hele verden.
TIRSDAG 4. NOVEMBER KL. 20.00
Holmens Kirke, København K
Yuzuru Hiranaka (dk/jp) - orgel
PROGRAM: Musik fra Napoli, Italien, Spanien og Holland
Gratis adgang.
Arrangeret i samarbejde med Holmens Kirke

ONSDAG 5. NOVEMBER KL. 20.00
Holmens Kirke, København K
Mara Galassi (it) - solo harpe
PROGRAM: Musik af Fabrizio Dentice, Ascanio Mayone, Girolamo Frescobaldi, Trabaci, Raimondo, Giovan Leonardo dell’Arpa m.fl.
BILLETTER: 100 dkk / 80 (stud.)
Arrangeret i samarbejde med Holmens Kirke
TORSDAG 6. NOVEMBER KL. 20.00
Sankt Johannes Kirke, Blegdamsvej 1, København N
Vokalensemblet Con Anima (dk)
Anne Nørgård-Sørensen, sopran, Jane Bertelsen, alt, Philip Due Jensen, baryton, Rasmus Kure Thomsen, basbaryton
PROGRAM: "1600 år i musik" - Machaut, Dufay, Ockeghem, Desprez, Senfl, Morales, Victoria, Palestrina, Byrd, Schütz m.fl.
BILLETTER: 80 dkk / 60 (stud.)
Arrangeret i samarbejde med Sankt Johannes Kirke
LØRDAG 8. NOVEMBER KL. 17.00
Unitarernes Hus, Dag Hammarskjølds Allé 30, København Ø
Fredrik Bock (se) - renaissanceguitar
PROGRAM: Musik af Gaspar Sanz
BILLETTER: 100 dkk / 80 (stud.)



Med forbehold for ændringer



| INFO | KONCERTER | MASTERCLASSES | KONFERENCE | FILM | MUSIKERE | SPONSORER | LOKALER | PRESSE | BILLETTER | BLOG | ENGLISH |


festival@renaissancemusik.dk